Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kasanicky de Nagyselmecz

1. 6. 2010

rod Kasanicky de Nagyselmecz pochází z někdejší Liptovské župy z obce Liptovská Štiavnica (maď. Nagyselmecz) ve Slovenské republice.

Za prapředka rodu Kasanických je považován Rudlinus (Rudolf) z Ludrovej a Štiavnice, který byl zakladatelem obce Ludrová. Tento Rudlinus se poprvé připomína 9. července 1376 v listině uherského krále Ludvíka I. z Anjou, který mu nařizuje, aby jeho poddaní platili daň městu Ružomberok.

Rudlinus z Ludrovej a Štiavnice je také společným předkem rodu Štiavnických de Nagyselmecz a rodu Tholt de Nagyselmecz. Všechny tyto rodiny (Kasanický, Štiavnický a Tholt) byly v následujících stoletích  spřízněné i sňatkově.

Prvním doloženým členem rodu Kasanických byl Juraj Kasanický, který od uherského krále Zikmunda Lucemburského obdržel roku 1395 donaci na statek v Liptovské Štiavnici.

Roku 1583 jsou Kasaničtí uváděni jako bohatá rodina mezi šlechtou Liptovské župy.

Výnamným členem rodu byl Adam Kasanický de Nagyselmecz (nar. 1748 v Liptovském Mikuláši - zemř. 5.10.1804 v Trnavě). Adam Kasanický působil roku 1765 v Trnavě, Bratislavě a Budapešti jako profesor hebrejštiny a exegeze Starého zákona na teologické fakultě. Od roku 1791 byl Adam Kasanický kanovníkem v Bratislavě a ředitelem knežského semináře. Od roku 1801 byl kanovníkem v Ostřihomi. Adam Kasanický byl také opatem kláštera v městečku Majk v Maďarsku. 

Béla Kasanicky de Nagyselmecz byl generálem pěchoty.

Mag. Matěj Kasanický de Nagyselmecz (nar. 1980) vystudoval politologii na Universitě ve Vídni, je majitelem společnosti Kasanicky Consulting (viz. http://www.kasanicky.sk/ ) a  členem IIBSC (International Institute of Business & Social Communication) (viz. http://www.iibsc.org/ ).

 

Rod Kasanických de Nagyselmecz je spřízněn také s rodem hrabat Pongracz de Szent Miklóss et Óvár (Pongráč ze Svatého Mikuláše a Starhradu), rodem Dobak de Szent Anna (Dobák ze Svatej Anny), rodem Beniczky de Benice et Micsinye či rodem Malatinszky de Felső- et Alsómalatin.

Více na:

http://www.thomas-sz.com/web_adel/kasanicky_de_nagyselmecz/wappen.html

 

Trefné postřehy a glosy Matěje Kasanického v internetových denících

SME.sk     a     TYZDEN.sk

 

Náhledy fotografií ze složky Kasanicky de Nagyselmecz